LED Ampul Nedir?

LED ampuller, yarı iletken madde üzerinde elektronların hareketi ile ışık üreten ampullerdir. LED ampuller oldukça yüksek kullanım ömürleri (100.000 saat), sıfır ısı üretimi ve zararlı madde içermemeleri ile bilinmektedir.

Led Ampul Çeşitlerimiz: Soldan Sağa Mum Ampul, Balıkçı Ampul, Led AmpulPeki Kaç Watt LED Ampul Ne Kadar Işık Verir?

Standart 25 wattlık ampullerin ışık şiddetini 3 waatlık LED ampuller ile (210 lümen) elde edebiliriz. Diğer standart ampul – led ampul ışık denkliğini şöyle özetleyebiliriz:
40 watt standart ampul – 5 waat led ampul (420 lümen),
60 watt standart ampul – 11-12 watt led ampul (720 lümen),
75 watt standart ampul – 13-18 watt led ampul (930 lümen),
100 watt standart ampul – 18-23 watt led ampul (1300 lümen).

LED Ampullerin Avantajları: Standart ampullerin watt başına 10 lümen, florasan ampullerin watt başına 63 lümen, beyaz LED ampullerin ise watt başına 70 lümen ışık şiddetine erişebildikleri düşünülürse ve bunun yanı sıra LED ampullerin uzun kullanım ömürleri ile birlikte oldukça avantajlı oldukları söylenebilir. LED ampuller diğer ampullerin aksine ısı veya neme karşı duyarlı değildirler ve prize dokunur dokunmaz tam kapasite ışık verirler. Darbelere dayanaklı olan LED ampuller çok düşük miktarda ısı üretirler. Düşük elektrik tüketimi ile özellikle ticari işletmeler için kısa sürede masrafını karşılayıp amorti edebilir.