LED Aydınlatmanın Avantajları

Elektrik enerjisinin üretilme maliyetinin yüksekliği, mevcut enerji kaynaklarının zamanla azalması vb. nedenlerden dolayı son yıllarda dünyadaki yüksek verimli ışık kaynaklarına yönelik çalışmalar da ivme kazanmıştır. Dünyada kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık % 20’lik bölümünün aydınlatma ihtiyacı için harcandığı düşünülürse, bu yöndeki çalışmaların önemi daha iyi anlaşılabilmektedir. Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde devlet eliyle LED aydınlatma kullanımının yaygınlaştırılmasının altında yatan nedenler ise LED aydınlatmanın sağladığı avantajlardan kaynaklanmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabılırız:

 1. Çevreye Dost: Mevcut lambaların geneli cıva, argon vb. zararlı gazları ihtiva etmektedir. Bu gazların çevreye etkileri ve geri dönüşüm problemleri gelişmiş ülkeleri; cıva ve halojen gazlar içermeyen, sera gazı salınımı sıfır olan LED kullanımına yöneltmiştir.
 2. Az Enerji Çok Işık: %80 enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda daha çok ışık üretir.
 3. Daha İyi Aydınlatma: Ledler daha az elektrik sarf ederek daha yüksek ışık verirler. Floresanlar 40 watt/lümen ışık verimliliğine sahipken LED’ler 80 -100 watt/lümen ışık verimliliğine sahiptir.
 4. Gerçeğe En Yakın Renk: CPI (Renksel Geri Verim) %85. Bu değer GSR Led altında renk algılamanın olabildiğince gün ışığına yakın gerçekleşmesi demektir.
 5. Güç Faktörü / Power Factor Correction (PFC >0.92): Aktif/Reaktif elektrik dengesini sağlar ve reaktif elektrik ücreti ödemezsiniz.
 6. Düşük Isı Üretimi: Akkor lambalarda flaman ısısı 2700 °C, halojen lambalarda 3100 °C, deşarjlı lambalarda tüp ısısı 800-1100 °C’ye ulaşırken GSR Led aydınlatma ürünlerinde yonga ısısı 110 °C’yi geçmez.
 7. Hızlı: 100 ns içinde ışık vermeye başlar.
 8. Uzun Ömürlü: Kullanım durum ve şekline bağlı olarak 50.000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Lamba değişim maliyetlerini minimuma indirirler.
 9. Ayarlanabilir Işık Açıları: Işığın dağılmasına izin vermeden istenilen alanın ışıklandırılmasını sağlar. Noktasal veya yayılmış olarak ışık verdirilebilirler.
 10. Ayarlanabilir Işık Şiddeti: Voltaj ayarı ile ışık şiddeti ayarlanabilir. (0 – 100 %). Voltaj ayarı ile ışık şiddetinin değiştirilmesi ve istenilen sıklıkta açılıp kapanması ürün ömrünü olumsuz etkilemez.
 11. Göze Zarar Vermez: LED’lerin yumuşak parıltısı kaba gölgeyi, yansımayı ve göz kamaştırıcı parıltıyı azaltır. LED’ler doğal bir ışık yaratır, göze zararlı ultroviyole ışınları (UV) ve infared (IR) ışınları yaymazlar.
 12. Ortam Isısından Etkilenmeme: -40 °C ve +185 °C ortam sıcaklığında çalışabilme özelliğine sahiptir.
 13. Balast ve Starter Kullanılmaz: Balast ve starter kullanılmadığı için enerji kaybı olmasını engeller.